0 (553) 190 60 10

0 (332) 352 29 56

Saç ekim yöntemleri

FUT “Follicular Unit Transplantation” saç nakli metodunda; ense bölgesindeki saç kökleri dökülmüs alana nakledilir, kıl kökleri (greftler) hastanın kulakları arasındaki saç çemberi denilen kalıcı saç kısmından alınır. Bu yöntemde kulaklar arasındaki saçlı bölge traş edilir.

Lokal anestezi ile uyuşturma sağlandıktan sonra üzerinde saç tellerinin bulunduğu bir deri şeridi çıkarılır ve dikiş uygulanır. (Bu dikiş bölgesinde yaklaşık 1 mm genişliğinde, 10 cm uzunluğunda ince bir çizgi kalır.Bu çizgi zaten saçlar tarafından gizlenir. Eğer saç herhangi bir nedenle kazıtılırsa o zaman bu ince çizgi görünebilir.)
Alınmış olan deri üzerindeki saç telleri mikroskop veya loop altında tek tek ayrılır ve özel bir solusyonda bekletilir. Daha sonra saç tellerinin ekileceği yerlere oldukça küçük çizikler yapılır ve bu saçlar bu çiziklere yerleştirilir. Ekim yapılacak olan bu çizikler ne kadr özenli açılırsa sonuç o kadar güzel olacaktır.

Bu çiziklerin büyük olması nokta nokta iz bırakacaktır, küçük olması ise sivilce gibi çıkıntıya neden olacaktır. Saç ekiminin her hamlesi kesinlikle deneyim ve özen istemektedir. Yapılan her işlem bire bir sonucu etkiler. Bu çizikler önceleri lazer ile oluşturulmaktaydı fakat Lazerle de bu islem yapilabilirse de lazersiz uygulamalarin sonuçlarinın daha iyi ve doğal olduğunun anlaşılması üzerine (Çünkü lazer saç kökünün yerlestirilecegi deligi yakarak olusturmaktadir bu da iyilesmeyi geciktirmektedir) günümüzde artık lazerle saç ekimi uygulanmamaktadır. Sadece düşük yoğunlukta farklı lazer uygulamaları ile ekim sonrası saç bakımı yapılmaktadır. FUT metodunda, hastanın saç ihtiyacına ve sağlıklı saç olan kesimde bulunan saç köklerinin (greft) miktarına ve yoğunluğuna göre saç ekimi planlanmaktadır.
Bazı durumlarda bu yönteme FUE ( Folliculer Unit Extraction) yöntemi de eklenerek sonuç daha da doğal bir duruma getirilebilmektedir.
Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın saç nakli sırasında uygulanan özen, ekibin tecrübesi, ortamın sterilliği ve genel tababet ve etik kurallara uyulması son derece önemlidir. Güven önemlidir çünkü sonuç bire bir yapılan işlem sonrasında kendisini göstereceğinden kişiler, kendilerini emanet edecekleri ekibin meslek kurallarına saygılı olduklarını ve dürüst çalıştıklarını bilmek zorundadırlar. Bu nedenle bu tür işlemler estetik plastik cerrahlar gibi bu konunun uzmanları tarafından planlanmalı ve hastane ortamında işlem yapılmalıdır. Gerçek dışı beklenti ve fiyatlandırmalara temkinli yaklaşılmalıdır.
Doğal ve başarılı bir sonuç için; gelişmiş teknoloji, Plastik cerrah önderliğinde uzman ve sadece saç nakli konusunda eğitim almış yardımcılardan oluşan bir ekip, hastane koşullarında yapılan steril işlemler şarttır. Saç kökü alınırken de saçsız alana nakledilirken de bekletilirken de yapılacak en küçük özensiz ve baştan savmacı yaklaşım sonucu etkiler. Örneğin; saç kökü alınırken kökün hasarlanması yaşamasını engeller, saç kökünün yerleştirileceği çiziklerin açılış sıklığı, derinliği ve yönü sonucun doğallığını müthiş derecede etkiler. Bunlar gereği gibi yapılmazsa doğallıktan uzaklaşılır ve yapay bir saç şekli ortaya çıkar. Tam tersi ;özen gösterilirse saç nakli yapıldığı çok zor anlaşılır. Aynı şekilde saç kökünün mikrocerrahi aletleriyle tutulması sırasında fazla sıkıştırılması bu saç kökünün yaşama şansını düşürür. Özet olarak; yapılan her minicik hamlenin bile kalıcı sonuca ve doğal görünüme çok büyük etkisi olacaktır. Saç nakli sırasında gösterilecek özen en az; ekilen kök sayısı kadar önemlidir. Özenle nakledilen 4000 saç kökünün Tama yakın kısmı yaşayabilirken, özensiz ekilen 5000 saç kökünün tamamı 100 tanesi bile yaşayamayabilir.