0 (553) 190 60 10

0 (332) 352 29 56

SAÇ DÖKÜLMESİ SEBEPLERİ

Saç Kaybı, günümüzde erken yaşlarda başlayan önemli bir problemdir. Saç dökülmesi, hergün gözlemlenen doğal saç yenilenmesinin bir parçasıdır ve genellikle kafa saçlarında görülür. Vucudumuzun diğer yerlerinde kılların dökülmeleri farklı genetik programları nedeniyle daha az dikkat çeker.  Saçların incelmesi ve ön saç çizgisinin gerilemesi şeklinde başlayan saç dökülmesinde ana faktör; genellikle  erkeklerde genetik, kadınlarda ise hormonal sebepler ve bazı hastalıklardır. Tıbbi literatürde “Alopecia” diye adlandırılan saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri vardır.

Saç dökülmesinin sebebi son yıllarda daha iyi anlaşılabilmiştir.

Saç dökülmesinin sayısız nedeni vardır.Yüksek seviyede stres, bağ dokusu hastalıkları, bazı ilaçların kullanımı, kronik hastalıklar ve beslenme eksiklikleri, hormonal sebepler de saç dökülmesini başlatabilir. Fiziksel travmaya maruz kalan bölgede de saç dökülmesi görülebilir.

GENETİK FAKTÖRLER
Genetik kökenli saç kaybının  nedeni, erkeklik hormonu testosteronu dihidrotestosterona dönüştüren 5-Alfa Redüktaz enzimi olduğu düşünülmektedir; dihidrotestosteron etkisini saç kökleri üzerindeki androjen reseptörlerine bağlanarak gösterir. DHT saç köklerinin yaşam döngülerinin kısalmasına neden olur, her döngü tekrarında saç biraz daha zayıflar süreç tekrarlandıkça kafa derisi görünür olur.

Üzerinde ısrarla durulması gereken bir nokta da sorumlu gen(ler)i taşıyan herkeste androgenetik saç dökülmesinin gerçekleşmeyeceğidir. Bir genin aktif olabilmesi için kişinin vücudunda “tanımlanması” gerekir. Belli bir genin tanımlanması ise hormonlar, yaş, stres düzeyi vs. gibi pek çok faktöre bağlıdır. Dolayısıyla eğer bir kişinin saçı dökülmüyorsa bunun iki sebebi olabilir: Ya o kişi saç dökülmesinden sorumlu gene sahip değildir, yahut varolan gen tanımlanmamıştır.

HORMON VE ENZİMLER
Bazen saç kaybı direkt olarak bazı hastalıklara ve hormonal problemlere bağlıdır. Hormonal nedenlerin en bilineni, yumurtalık kistleri ve tiroid bezinin aşırı ya da az çalışmasına bağlı gelişen saç dökülmesidir. Ancak bu nadir bir durumdur. Çeşitli kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da saçlarda zayıflama ve dökülmeye neden olabilir.

Androgenetik saç dökülmesinin oluşum mekanizmalarında rol oynayan hormonlar androjenler olarak da adlandırılan erkeklik hormonlarıdır. “Androjenler nasıl kellik yapar?” sorusunun cevabını vermek çok da kolay değildir. Androjenler pek çok yaşamsal mekanizma üzerinde önemli etkilere sahiptirler. Etkilerini diğer hormonlar gibi hücre zarı üzerindeki veya hücre içindeki reseptörlere bağlanarak gerçekleştirirler. Bir saç kökünü farklı türden androjenler etkileyebilir ve vücudun farklı bölgelerindeki saç kökleri aynı androjene farklı cevaplar verebilir. Örneğin, koltuk altındaki kılların büyümesini sağlayan androjenler, kafa derisindeki saçların dökülmesine neden olmaktadır.

BESLENME
Saçın temel yapısını proteinler oluşturur. Bilerek ya da bilmeyerek, yetersiz miktarda protein alan kişilerde zamanla saç üretiminde zayıflama, hatta duraklama olabilir. Bu durum saçların dökülmesine yol açar. Beslenme ile yetersiz demir alımı, alınan demirin bağırsaklardan emilmemesi gibi durumlarda da saç dökülmesi görülebilir. Bilinçsiz beslenme ve diyetler saçı olumsuz etkiler. Vitamin, mineral ve protein eksikliği saçı cansızlaştırarak dökülmesine yol açar. Mezoterapi, bu tip dökülmelerde uygulanan bir destek tedavidir.

STRES
Stres, bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca genetik saç dökülmesinde de tetikleyici faktördür. Trichotillamania, strese bağlı saç kayıplarının en bilinenlerindendir. Psikolojik kökenli bu hastalıkta kişi, saçlarını ya da kaşlarını devamlı koparma eğilimindedir. Saçsızlığa neden olan bir diğer hastalık ise Alopecia Areata (saç kıran)’dır. Özellikle stres durumlarında yoğunlaşır. Belirti vermeksizin, saçlı derinin herhangi bir bölümünde sınırları belirgin, oval ya da dairesel alanlar şeklinde saç dökülmesi görülür. Yüksek ateşten, ağır enfeksiyonlardan, şiddetli geçirilen griplerden, üzüntülerden, büyük ameliyatlar ve kazalardan birkaç ay sonra da dökülme çok sık rastlanır.

YAŞ

Kişilerin Normal uyku düzeneği ve beslenme dengesinden çalışma ve yaşam sıtandartlarını sürdürmesi sonucu vücudun kendini yenileme yeteneğini kaybederek normalden çok daha düşkün ve yıpranmış bir hale gelmesi ile oluşur. Yaş ise bunu tetikler

DERİ HASTALIKLARI
Mantar ve yağ salınım rahatsızlıklarının tamamında

KAŞ, KİRPİK VE SAKAL KAYBI NEDENLERİ
Fiziksel travmalar
Sistemik ve lokal bazı hastalıklar (Örn: dermatolojik nedenler: Saç kıran v.b.),
Trichotillamania (strese bağlı saç, kaş yolma),
Medikal veya cerrahi tedavi sonuçlarıyla ortaya çıkan kayıplar (Örn: Radyoterapi, kemoterapi uygulanması, bölgeye cerrahi işlemler yapılması,
Kaşların kozmetik amaçlı, şekil vermek için sık sık çekilmesi, kalıcı kayıpların en çok görülen nedenleridir