0 (553) 190 60 10

0 (332) 352 29 56

Saç dokulmesi

Günümüzde erkeklerin yüzde 70’i genetik nedenlerle saç kaybına uğramaktadır.Bunu yol açtığı fiziksel ve psikolojik sorunlardan yakınmaktadırlar.Saçsızlık bir çeşit yaşlılık belirtisi olarak algılanırken kişinin kendine olan güvenini olumsuz yönde etkilemektedir.

Eski kültüar ve dinlerde saç ölümsüzlüğün simgesi sayılırdı.günümüzde güzelliğin en önemli tamamlayıcı kabul edilmektedir. Saçların canlılığı organizmanın özellikle derinin canlılığına bağlıdır.Yanlış beslenme, heyecan, bazı hastalıklar, hormon dengesizlikleri, kimyasal spreyler,şampuanlar ve özellikle genetik faktörler saç dökülmesine yol açarlar. Saçın kratin maddesiyle sertleştirilmiş hücrelerden oluşan melenin doku az veya çok renklendirilmiş silindirden ibarettir.

Bu hücreler yumuşak bir eksenin etrafını çevirmiştir. saç kılı deri altındaki yağlı bir kesecikten çıkar ve oradan beslenir. Bu keseciklere SEBUM denilen bir tür yağ üreten yağ bezeleri açılır. Saçların tümüne yağ sağlayan bu bezlerdir.Dış bölümüne çok dayanıklı olan saç kılının deri altındaki kısacık bölümü Normal bir saç ayda 1 cm uzar, 3-4 ay dinlenir.

Bu uzama 3-4 yıl sürer daha sonra saç ölür. Sıhhatli bir deride ölen saçın yerine yenileri çıkar. Sağlıklı bir kafa derisinde ortalama 100 bin saç teli vardır. Günde 50-100 saç telinin dökülmesi normaldir. Korkulması gereken genetik (andojenik) veya sağlıkla ilgili bir rahatsızlıktan dolayı oluşan dökülmelerdir.

The administrator voted to share this connection www.pro-essay-writer.com it should be profitable.