0 (553) 190 60 10

0 (332) 352 29 56

Kadınlarda saç dökülmesi ve saç ekimi

Saç dökülmesi toplumsal olarak hepimizin yaşadığı bir problem. Saçlar kadınlar da güzelliğin erkeklerde çekiciliğin sembolü olarak görülmektedir. Kadınlar saçlarının dökülmesine tahammül edemezler. Saçları döküldüğü için artık güzel ve çekici olmadıklarını düşünürek sorun haline getirirler sonuç olarak ciddi ruh sağlığı problemleri yaşamaktadırlar.

 

Fakat erkekler saç dökülmesini kadınlar kadar problem haline getirmiyor ve daha kolay kabulleniyor. Kadınlarda saç dökülmesi, genetik (Androjenik alopesi ) ve geçici (Telogen effluvium) olarak iki şekilde görülür. Genetik saç dökülmesinde kalıcı saç kaybı oluşurken genetik olmayan geçici saç dökülmesi kadın hastalıkları, doğum sonrası vs.gibi durumlarda meydana gelir. Genetik saç dökülmesi yaşın ilerlemesiyle birlikte hormonlar ve kalıtsal faktörlerle ilişkilidir. Biz insanların kafasında yaklaşık 100.000 saç teli mevcut. Doktorlar günde 100 tane saç teli dökülmesine normal olarak bakıyor ve panik yapılmaması gerektiğini söylüyorlar. Yalnız dökülen saçlar 150-200 civarında olursa bu durum saç kaybı hastalığıdır ve acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Bir saç teli 2 ila 6 yıl arasında gelişirek daha sonra dinlenme evresine geçer ve saçlar dökülmeye başlar. Fakat dökülmenin ardından saç kökünün içinden yeni saç kılları çıkmaya başlar ve süreç hep böyle devam eder. Bir taraftan saçlar dökülürken diğer taraftan yeni saç kılarlı çıkar.

 

Yalnız genetik olarak saç sorunu yaşayan kişilerde durum aynı değil. Çünkü genetik nedenden dolayıcia, bayan, bayanlarda, ekimi, Saç, totalis

Bayanlarda saç ektirmek mümkün müdür ? Saç ekimi saç köklerinin alınıp başka bir bölgeye nakil edilmesidir. Bu sebeple bayanlarda saç ekimi yapılabilir. Ancak bayanlarda saç dökülmesi daha çok allopecia totalis denilen tip dökülme olduğundan saç ektirmenin anlamı yoktur.

Bu tip bayan saç dökülmesinde saç ekimi yapılmamalıdır. Bayanlarda saç ekimi yapılabilecek durumlar -Erkek tipi saç dökülmesi:Bu tip saç dökülmesinde ensedeki saç sıklığı ve kalitesi normal olduğu ve dökülmeyeceği için ekim yapılabilir -Çekmeye bağlı dökülme:özellikle kulak önü çekilme sebebiyle seyreldiğinde yine enseden nakil yapılabilir. -Bölgesel dökülme( allopecia areata ) :burada para şeklinde dökülme alanı vardır kendiliğinden 8 ayda geri çıkmadıysa bir daha çıkmayacağı düşünülür ve saç ekimi yapılabilir -Yara,yanık,kesilme sebebiyle oluşan iler:buradada dökülmenin sebebi belli olduğu için bu izlere ekim yapılarak kamufle edilebilir. -Yeni ön çizgi oluşturma:Doğuştan beri bazen ön çizgi geride olabilmektedir,dökülme olmamasına rağmen kişi yeni bir ön çizgi istiyorsa ekim yapılabilir.